Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że zastosowanie systemu Impella jako wsparcia pracy lewej komory serca podczas endowaskularnych zabiegów kardiologicznych wysokiego ryzyka (High Risk PCI – HRPCI) zmniejsza ryzyko występowania pozabiegowej ostrej niewydolności nerek (Acute Kidney Injury – AKI).
Występowanie ostrej niewydolności nerek u pacjentów HRPCI
Procedurom HRPCI poddawani są pacjenci ze skomplikowanymi problemami naczyniowymi (chorobami wielonaczyniowymi lub w obrębie pnia lewej tętnicy wieńcowej, obniżoną frakcją wyrzutową), które wymagają interwencji terapeutycznej. Dodatkowo chorzy definiowani są jako trudni między innymi z powodu podeszłego wieku czy chorób współistniejących (np. niewydolności serca, cukrzycy, zawału w wywiadzie, choroby naczyń obwodowych, dysfunkcji nerek).
Jedną z konsekwencji niskiej frakcji wyrzutowej i złego stanu hemodynamicznego w przebiegu choroby wieńcowej może być uszkodzenie narządów w mechanizmie hipoperfuzji, na które w przypadku zabiegów HRPCI szczególnie narażone są nerki. Wynika to z długiego czasu trwania tego typu procedur i dużych dawek kontrastu podawanego pacjentowi. Zwiększone narażenie nerek dotyczy zarówno osób z prawidłową czynnością tego narządu jak i chorych z przewlekłą niewydolnością.
Rola pompy Impella przy zabiegach HRPCI
Podstawowym celem stosowania pompy Impella jest wsparcie pracy lewej komory serca podczas endowaskularnych procedur kardiologicznych, w szczególności zabiegów wysokiego ryzyka. Umieszczony w lewej komorze serca cewnik pobiera z niej krew i przepompowuje do aorty. Dzięki temu odpowiednia objętość krwi dostarczana jest do narządów przy mniejszym obciążeniu serca. Tym samym pompa Impella z jednej strony pozwala sercu na regenerację, a z drugiej zabezpiecza odpowiednią podaż krwi z tlenem i składnikami odżywczymi do pozostałych narządów zapobiegając ich uszkodzeniu.
Wyniki badań potwierdzają działanie pompy Impella w zapobieganiu AKI
Zastosowanie wsparcia pompą Impella chroni pacjentów przed wystąpieniem ostrej niewydolności nerek podczas zabiegów HRPCI dzięki obniżeniu hipoperfuzji niezależnie od współistniejącej chronicznej niewydolności nerek czy obniżonej frakcji wyrzutowej. W badaniu obejmującym 230 pacjentów AKI wystąpiła u 5,2% w grupie leczonych z użyciem pompy Impella oraz u 27,8% w grupie bez wsparcia podczas procedury. Szczegółowe informacje o tym i innych badaniach znajdują się w prezentacji dr Michaela Flaherty przedstawionej podczas kongresu TCT 2018.
